کیف پول همراه

 

خدمات مالی همراه

"خدمات مالی همراه"، گستره وسیعی از فعالیت های مالی را در بر می گیرد که مشتریان برای دسترسی به آنها از تلفن همراه استفاده می کنند و این خدمات به دو مقوله مجزای بانکداری همراه Mobile Banking و پرداخت همراهMobile Payment تقسیم می شود.

خدمات مالي همراه با ايجاد مزيت‌هايي همچون پرداخت در هر زمان و مكان، توسعه سريع و آسان شبكه پذيرندگان، سرمايه‌گذاري پايين و هزينه بسيار پايين براي پذيرندگان و وجود فرصت‌هايي همچون وجود حدود 6 ميليارد كاربر تلفن همراه جهان و 615 ميليون كيف پول روي تلفن همراه در جهان، مورد توجه اكثر كشورهاي جهان قرار گرفته است.

 

 

کیف پول همراه در دنیا

درحال حاضر بیش از 120طرح کیف پول همراه در دنیا پیاده سازی شده و برنامه ریزی برای پیاده سازی 100 طرح دیگر نیز انجام شده است. ضمن اینکه این طرح در بسیاری از کشورها مانند ژاپن، فیلیپین، برزیل، آرژانتین، چین، هند، اندونزی، مالزی، پاکستان، اتریش، انگلیس، قطر، کانادا و ایالات متحده با موفقیت روبرو بوده است.

گرچه از اولین پیاده سازی سرویس کیف پول همراه در جهان فقط چند سال می گذرد اما مزایای این سرویس موجب شده است که کاربران تلفن همراه در مدت زمانی کم به استفاده از خدمات آن بپردازند.

پرداخت همراه در بسیاری از کشورهای دنیا در حال شکل‌گیری یا توسعه است. تقریبا هر سه سال، میزان استفاده از کیف پول همراه دو برابر می‌شود که نشان‌دهنده بهینه بودن و محبوبیت این سرویس است.

در طی پنج سال اخیر، خدمات کیف پول همراه در بیش از 80 کشور دنیا در تمامی قاره‌ها راه‌اندازی شده است.

 

پرداخت همراه

پرداخت همراه، روش پرداخت جایگزین جدیدی است که امکان انجام امور مالی و و تراکنش های پرداختی با استفاده از تلفن همراه را فراهم می کند..

فناوری های مورد استفاده در پرداخت همراه:

  • پرداخت بر مبنای اشتراک پیام کوتاه (SMS)
  • صدور مستقیم صورتحساب موبایل (Bill)
  • موبایل وب (WAP)
  • ارتباط میدان نزدیک (NFC)
  • USSD

 

مدل های بالقوه پرداخت تلفن همراه:

  • مدل اپراتور محور
  • مدل بانک محور
  • مدل مشارکتی

 

 

چرا کیف پول همراه؟

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، از جمعيت 75 ميليوني كشور، 27 درصد فاقد حساب بانكي، 49 درصد مردم داراي حساب بانكي هستند كه فعاليت چنداني با حساب بانكي خود انجام نمي‌دهند و 24 درصد افراد داراي حساب بانكي فعال هستند.

27 درصد از جمعيت كشور، فاقد حساب بانكي هستند كه از اين ميزان، 90 درصد درآمد و 94 درصد پرداخت‌هايشان به صورت نقد است. همچنين 49 درصد جمعيت كشور، داراي حساب بانكي غيرفعال هستند كه 65 درصد درآمد و 87 درصد پرداخت‌هايشان به صورت نقد است و در نهايت، 24 درصد جمعيت كشور داراي حساب بانكي فعال هستند كه 40 درصد درآمد و 65 درصد پرداخت‌هايشان به صورت نقدي است.

ظرفيت‌هاي بالقوه استفاده از خدمات مالي تلفن همراه در ايران، مي‌تواند در چند شاخص كليدي عملكرد زير مورد بررسي قرار گيرد:

·ضريب نفوذ بالاي بانكداري به این معنی که با وجود كاربرد نسبتا كم خدمات بانكي كه بيش از 240 درصد ضريب نفوذ حساب‌هاي بانكي در ايران است، حدود 70 درصد جمعيت كشور، از خدمات بانكي براي انجام كارهاي روزمره خود استفاده نمي‌كنند.

·84 درصد ضريب نفوذ تلفن همراه كه فرصت بسيار مناسبي را براي ارايه خدمات مالي روي تلفن همراه ميسر مي‌كند.

·9/43 درصد سهم خدمات در توليد ناخالص داخلي كه دورنماي خوبي از تقاضاي بازار را در بخش خدمات نشان مي‌دهد.

·زندگي 32 درصد جمعيت كشور در مناطق روستايي كه تمايل به استفاده از خدمات مالي تلفن همراه را مي‌تواند افزايش دهد.

این آمار به خوبی نشانگر ضرورت وجود کیف پول همراه و پتانسیل بازار ایران در خصوص خدمات مالی همراه است.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
تلفن :